תרופות לחרדה יכולות להיות גם תרופות נוגדות דיכאון הרבה אנשים נמצאים בדיכאון בגלל החרדה ולהיפך פורמולת הדסה למשל וזה אני יודע מאלפי מטופלים עזרה ועוזרת לאנשים עם חרדות, ישנם כמה וכמה סוגי חרדות – התרופות הקלאסיות לחרדות מתחלקות לכמה משפחות, במאמר הבא אסביר עליהן, יש לציין שמאמר זה אינו מהווה תחליף ליעוץ רפואי.

ראשית יש הבדל בין התקף חרדה עז בו האדם זקוק להרגעה מיידית או אדם הסובל מחרדות כמו חרדה חברתית או חרדה לנהוג למשל, מדובר ב 2 מצבים שונים בתכלית אם כי הבסיס שלהם הוא זהה ולשם כך ישנן משפחות שונות של תרופות לחרדות.

תרופות לחרדות המשפיעות מיידית

תרופות נוגדות חרדה והרגעה כמו שציינתי כבר נחלקות למספר משפחות השונות בצורת ההשפעה שלהם על המוליכים העצביים במערכת העצבים המרכזית. לרוב תהיה להם השפעה מיידית בטווח של עד שעה ולמספר שעות 

תרופות משפחת הבנזודיאזפינים היא משפחת תרופות ההרגעה הנפוצה המוכרת והממכרת ביותר, הם משמשות גם כתרופות שינה ובעיות רפואיות אחרות שיש צורך בהרפייה, תרופות אלו יכולות לגרום לנימנום ויש להיזהר לקחת אותן לפני נהיגה או מבחן, תרופות הבנזודיאזפינים מאיצים את הפעולה של הכימיקל המוחי  GABA (gamma-aminobutyric acid) – מוליך עצבי המעביר אותות בין תאי המוח (נוירונים)אותו מוליך עצבי גם ישכך כאבים והוא נמצא בשימושים רבים שונים. כמו שציינתי כבר תרופות אלו ממכרות מאד ויש להתייעץ עם פסכיאטר לפני השימוש בהם לכן נותנים אותם לטווח קצר וכמובן אך ורק במרשם רופא.

 ואבן (אוקסאזפאם) 

תרופת ואבן מכילה את החומר הפעיל אוקסאזפאם (Oxazepam) המוכר יותר בשם המסחרי המוכר ואבן, נותנים אותו בדרך כלל בהתקף חרדה ראשוני.

 

קסנקס, קסנגיס ,אלפרליד, (אלפראזולאם)

החומר הפעיל אלפראזולאם (Alprazolam) משווק תחת השמות המסחריים קסנקס, אלפרליד וקסנאגיס, התרופה מגיע בכדורים. אחד החומרים הפופלארים על ידי הסובלים מחרדות ישנו גם גם כדור בשם XR קנגיס עם מנגנון השהייה של 608 שעות, מטפל גם בבעיות הירדמות\שינה, התרופה אינה נמצאת בסל הבריאות ומצריכה מרשם רופא.

 

קלונקס (קלונאזפאם)

החומר הפעיל קלונאזפאם (Clonazepam) משווק בשם קלונקס בכדורים ויש גם גרסא אחת בנוזל תחת השם וריווטריל אשר נוטלים אותה בטיפות. התרופות עם החומר הפעיל קלונזאפאם מטפל גם לטיפול בספסטיות. התרופות האלו נמצאות בסל הבריאות ומצריכות מרשם רופא\פסיכיאטר.

 

ליבריום

החומר הפעיל בתרופה הוא כלורדיאזפוקסיד  אחד הרכיבים הראשונים לטיפול בחרדות, מטפל היום בעיקר כגמילה מסמים\אלכוהול\עישון ופחות בשימוש היום להתקפי חרדות קלאסיות.

RAZAIR

תרסיס הומאופאתי אשר פותח בשנת 2010 ע"י כפיר פוריאן מטפל בחרדות באופן מיידי עם מנגנון השהייה של 4-6 שעות, נפות היום בשימוש ל חרדות טיפול עצמי, עוזר גם לאנשים הסובלים מבעיות שינה וקשיי הירדמות,חרדת נהגה,חרדת מבחנים,וכו' אינו מצריך מרשם רופא תכשיר הומאופאתי ללא התוויה רפואית