טיפול תרופתי בדיכאון

תרופות לטיפול בדיכאון הינם אמצעי נפוץ לטיפול בדיכאון במאמר נעשה סדר איך הן פועלות, מה תופעות הלוואי שלהן, כמה זמן לוקחים אותן, סוגים והבדלים של טיפול תרופתי בדיכאון. בניגוד לעבר היום רוב המרשמים לתרופות נגד דיכאון ניתנות על ידי רופא המשפחה ולאוו דווקא על ידי הפסיכיאטר,

תוכן עניינים

הכתוב לעיל אינו תחליף ליעוץ רפואי

תרופות לטיפול בדיכאון הינם אמצעי נפוץ לטיפול בדיכאון במאמר נעשה סדר איך הן פועלות, מה תופעות הלוואי שלהן, כמה זמן לוקחים אותן, סוגים והבדלים של טיפול תרופתי בדיכאון.

בניגוד לעבר היום רוב המרשמים לתרופות נגד שיכאון ניתנות על ידי רופא המשפחה ולאוו דוקא על ידי הפסיכיאטר,

לידע כללי למעלה מ 25% יש הגורסים שגם יותר מזה לא יגיבו כלל לתרופות פסיכיאטריות נוגדות דיכאון, או שיגיבו בצורה חלקית.

מטופלים אלו עלולים להיגרר לדיכאון קשה וארוך והם נמצאים בקבוצת סיכון אובדנית.

מטופלים אלו יכולים וחייבים להיעזר בטיפולים נפשיים\פסיכולוגים ובטיפולים של הרפואה המשלימה.

זמן ההשפעה של תרופות נוגדות דיכאון

תרופות לטיפול בדיכאון אינו עובדות מהר אלא בדיוק להיפך לוקח להם זמן להשפיע- לדוגמה, זמן ההשפעה של תרופות מקבוצת SSRI – הקבוצה הנפוצה ביותר – נחשב ממושך יחסית ומתחילות להשפיע רק כעבור 14-22 ימים לאחר נטילת התרופה, מכיוון שלוקח זמן עד שמצברת כמות של סרוטונין, נדרשת כמות מספקת של סרוטונין נוסף במאזן הכימיקלים במוח כדי להוביל לשינוי במצב הרוח ועד ליצירת קולטנים נוספים במוח בהשפעתו של הסרוטונין. התרופות מהדור החדש הנכללים בקבוצת SSRI, כמו ציפרלקס, נחשבות לחדשניות יותר מכיוון שהם עובדות מהר יותר, עדיין זמן ההשפעה הממוצע של תרופה נוגדת דיכאון היא 40 ימים בממוצע.

תרופות נוגדות דיכאון סוגים

משפחת תרופות SSRI Serotonin Reuptake Inhibitors

משפחת תרופות נוגדות דיכאון זאת נחשבת לפופולארית ביותר היום, משפחת תרופות זאת נכנס לשווקים לקראת סוף שנות ה 80, התרופה הותיקה ולמעשה הראשונה ששווקה תחת משפחה זו היא פרוזאק, לאחר מכן נוצרו ופותחו תרופות דומות מאד לפרוזאק אשר מפחיתות את תחושת הדיכאון ונוגדות את תחושת החרדה בעיקר על ידי ספיגה חוזרת של סרוטונין

התרופות הנפוצות ביותר ממשפחה זו הן:

 1. פלואוקסטין הנמצא בתרופות פרוזק, פלוטין, פריזמה
 1. סרטרלין הנמצא בתרופות לוסטרל, סרנדה, סרטרלין
 1. פרוקסטין הנמצא בתרופות סרוקסט, פרוטין, פקסט
 1. ציטלופרם הנמצא בתרופות ציפרמיל, רסיטל, ציטלופרם
 1. פלובוקסמין הנמצא בתרופות פבוקסיל, פלובוקסמין
 1. אסציטלופרם הנמצא בתרופות ציפרלקס, אסטו, אסציטלופרם

משפחת תרופות SNRISs  Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitor

 כשאר אין תגובה לנטילת תרופות ממשפחת ה SSRI בדרך כלל מעבירים את המטופל לתרופות אלה תפקידן הכימי של הרכיבים הפעילים היא לעכב את הספיגה החוזרת של שני כימיקלים מוחיים – סרוטונין כמו המשפחה הקודמת ו נוראפינפרין כתוצאה מאפקט זה מגבירים את הריכוז של כימיקלים אלו במוח. תרופות אלו פותחו על רקע עדויות ולפיהן בקרב חלק מהסובלים מדיכאון מתרחשת ספיגה מואצת של שני המוליכים העצביים סרוטונין ונוראפינפרין והעלאת רמותיהם במוח מרוממת את מצב הרוח, משפחה זו נכנס לשוק באמצע שנות ה 90.

התרופות הנפוצות במשפחה זו הן:

 1. ונלפקסין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות – ויאפקס, ונלה, אפקסור, ונלפקסין
 1. מילנסיפרן החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות – איקסל
 1. דולוקסטין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות – סימבלטה, דולוקסטין

תרופות TCA Tricyclic antidepressants

תרופות ותיקות מהדור הקודם אשר היום ממעטים להשתמש בהם כתוצאה מתופעות הלוואי הרבות אשר נגרמות כתוצאה מהשימוש בהם

התרופות הנפוצות במשפחה זו הן:

 1. קלומיפרמין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות אנפרניל, מרוניל
 1. אימיפרמין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות טופרניל, טבליות בי־פי, פרימוניל ניתן לדמות את החומר הפעיל בתרופה זו ע"י דיקור בנקודות ואליום ואנטידיפרשן באוזן ללא תופעות לוואי.
 1. אמיטריפטילין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות אלטרול, אלטרולט
 1. נורטריפטילין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות נורטילין
 1. דזיפרמין החומר הפעיל נמצא בתרופות הפסיכיאטריות דפרקסן

ישנה משפחה נוספת של תרופות אך היום כמעט ולא משתמשים בהם

MAOI  (ראשי תיבות של Monoamine Oxidase Inhibitors)

טיפול תרופתי בדיכאון ע"י צמחי מרפא

צמחי המרפא היו בעבר התרופות היחידות ולא רק לדיכאון, בשנים האחרונות במדינת ישראל נכנסה תרופה אשר בעבר ניתן לצרוך אותה בכל מקום אשר מוכר צמחי מרפא הלא היא רמוטיב,

רמוטיב הינה בעצם הצמח היפריקום, רמוטיב מחייבת מרשם רופא ולא ניתן לרכוש את צמח ההיפריקום בבתי טבע יותר אלא אך ורק דרך בית מרקחת, יש היפריקום הומאופתי אשר גם מצריך מרשם מהומאופת, פורמולת הדסה אשר נמכרת באתר האינטרנט אינה מכילה היפריקום, ניתן לקבל את פורמולת הדסה עם היפריקום במרפאות בלבד.

אנשים אשר חיפשו טיפול תרופתי בדיכאון השתמשו בפורמולת הדסה והפורמולה עזרה להם

טיפול תרופתי בדיכאון ותופעות לוואי

רק על החלק הזה ניתן לכתוב דוקטורט שלם על תופעות הלוואי של תרופות נוגדות דיכאון – מי שמעוניין לקרוא את המאמר שלי שהוצאתי את פורמולת הדסה מוזמן לקרוא.

עם זאת ישנם אנשים אשר הסיכון של תופעות הלוואי כתוצאה מטיפול תרופתי בדיכאון בטל ב 60 לעומת מצבם אם לא יינטלו תרופות נוגדות דיכאון, וכמו שכבר הסברנו מספר פעמים דיכאון היא מחלה לכל דבר ויש לטפל בה באופן מייד ע"י איש מקצוע.

טיפול תרופתי בדיכאון גמילה

על פי החוק במדינת ישראל רק הרופא המטפל יכול להוריד או לשנות את מינון התרופה אשר אתם נוטלים, לכן חשוב מאד לא להפסיק את הטיפול התרופתי על דעתכם אלא רק אך ורק בעצת רופא.

אנשים אשר מעוניינים להיגמל מתרופות נוגדות דיכאון עליהם להתחיל טיפול משלים באופן משולב עם המטפל בשילוב עם רופא ובשום פנים ואופן לא לעשות את זה לבד על דעת עצמם.

המוני חולים אשר היו מכורים לתרופות נוגדות דיכאון צרכו את פורמולת הדסה במקביל לטיפול התרופתי בדיכאון ולאחר שהרגישו הטבה למשך זמן הורידו את המינונים של התרופות בהדרגה עד להפסקה מוחלטת של טיפול תרופתי בדיכאון ע"י תרופות פסכיאטריות.

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter